EestiEnglishРусскийDeutschPolskiČeštinaNorwegianFrançais

Lehise viimistlemine

Puidukoja tootevalikusse on lisandunud uus puuliik, kõrgekvaliteediline Siberi Lehis. Ühtlase kõrge kvaliteedi tagamiseks hangime tooraine otse parima lehise kasvukoha regioonist, Irkutski oblastist ja ainult valitud tarnijatelt.

Võrreldes kuuse ja männiga on Siberi lehisel oluliselt tugevam ilmastikukindlus tänu tema tihedamale puidustruktuurile (ca 40% tihedam kui kuusk/mänd) ja kõrgele vaigusisaldusele. Seetõttu ei vaja lehis lisatöötlust ning teda võib paigaldada naturaalsel kujul isegi välitingimustesse. Aastate jooksul omandab naturaalne lehis välitingimustes ühtlase halli tooni kaotamata seejuures oma vastupidavust.

Tumenemisprotsessi kiirendamiseks saame lehist töödelda raudsuflaadi (FeSO4) lahusega, mis annab paari kolme kuu möödudes lehisele kauni ja vastupidava hõbedase hallika tooni. Lõplikku tooni mõjutab ka puidu kvaliteet ja ladustamise aeg. Tuleb arvestada ka sellega, et raudsulfaadiga viimistletud puitpind muutub hallikaks / sinakaks ainult välitingimustes päikese ja niiskuse koosmõjul, võimalusel testige raudsulfaadi lahust puidul. Päikesevalgus intensiivistab pinna tumenemist.

Juhime tähelepanu, et siberi lehis on kõrge vaigusisaldusega nagu mänd (vastupidiselt ühtlase tooni ja madala vaigusisaldusega kuusele). Lehis, nagu ka mänd on varieeruva värvitooniga, mis kõigub helekollasest kuni tumepunaseni ja sõltub iga konkreetse laua vaigusisaldusest. Mida suurem vaigusisaldus, seda tumedam toon. Just ülikõrge vaigusisaldus annabki lehisele tema suure vastupidavuse ja tugevuse.

Kui tellite raudsulfaadi või linaõliga töödeldud lehise laua, siis jääb ka peale töötlust erineva vaigusisaldusega laudade vahele toonivahe nagu see on ka enne töötlust.

Laua pinnale ladestunud valged sulfaadi jäägid tulevad lõplikult maha alles peale paigaldust kas loomulikul teel vihmaga või veega loputades.
Kuna raudsulfaat reageerib ka teiste materjalidega (metallid, betoon, teised puiduliigid, looduskivid), siis tuleb raudsulfaadiga töödeldud laua paigaldamisel jälgida, et fassaadilt erituv sulfaat ei satuks teistele pindadele ja see koheselt maha pesta.

Siberi lehise kinnitamiseks sobivad ainult happekindlast A4 roostevabast terasest kruvid, kuna siberi lehisel on kõrge tanniini sisaldusega ehk happeline puit. Keskmisest suuremate sisepingete tõttu siberi lehise puidus tuleks kasutada ka paksemaid, vähemalt 5mm paksusega kruvisid, et vältida nende purunemist. 21mm paksusega lehise välisvoodrilaua paigaldamisel soovitame kasutada vähemalt 5x70mm ja 28mm terrassilaual vähemalt 5x90mm happekindlast A4 roostevabast terasest kruvisid.

Pakume lehist põhiliselt pikkuses 4,0 m.
Hetkel on tootevalikus:
Terrassilauad 21x145mm, 27x144mm ja 28x145mm.
Välisvoodrilauad 21x145mm ja 22x146mm.
Nelikant höövelpuit 21x70/145mm, 28x45/70/145mm ja 45x45/70/145mm.

 

Lehis

   Terrassilaud Siberi lehis, naturaalne                                                                           Välisvoodrilaud Siberi lehis, raudsulfaadiga

Veebitehas